Özgeçmiş


Nesteren Şencan Görgülü

Nesteren Şencan Görgülü

Nesteren Şencan Görgülü

Pazarlama Danışmanı, Nitel Araştırma Uzmanı, KOBİ İş Geliştirme Mentoru

Adana’da doğdu, İstanbul’da büyüdü. İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nü 1986’da bitirdi. Master derecesini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi dalında aldı.

Çalışma yaşamına Poyraz Yayıncılık’ta müşteri temsilcisi olarak başladı. Daha sonra beyaz eşya üreticisi Erna’da Pazar Geliştirme Müdürü olarak çalıştı. Türkiye’nin ilk katalogla pazarlama organizasyonu Evpa Pazarlama’da Genel Koordinatör Yardımcısı olarak görev yaptı ve ardından reklam sektörüne adım attı. Reklamveren pozisyonunda edindiği deneyimle Reklamcılık A.Ş.’de başarılı bir müşteri temsilcisi grafiği çizdi. Çarşı Mağazaları, Esbank, Vepa, Karaca Triko, Fatoş Oyuncakları, Altınyıldız gibi markaların sorumluluğunu uzun süre taşıdı.

1994’te Türkiye’nin ilk pazarlama danışmanlığı firmalarından olan Portakal’ı kurdu. Çarşı Mağazaları’nın outlet zinciri Smart, 125 yıllık bir küresel firma olan Honeywell Otomasyon, Lüksemburg’lu bir çelik devi olan Arcelor (Arcelormittal), İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye Hazır Beton Birliği, Gipaş, Alarko/Alfarm gibi firma ve kuruluşlara pazarlama, pazarlama tanıtımı konularında hizmet verdi.

Nesteren Şencan Görgülü, gerçekleştirdiği pazarlama danışmanlığı projelerinde özellikle “nitel araştırmalar” konusunda uzman danışman olarak çalışıyor. Görgülü, sahip olduğu koçluk formasyonu ve deneyimlerini nitel araştırma yöntemlerinden “derinlemesine mülakat” ve “gözlem”teknikleriyle harmanlayarak geliştirdiği özel bir “güçlü soru sorma” tekniğini kullanarak firmalar için geniş bir ihtiyaç yelpazesinde analizler gerçekleştiriyor. Pazarlama ekiplerine mentorluk yapıyor, özellikle KOBİ’lerde pazarlama yol haritasının hazırlanması, pazarlama departmanlarının kurulması konusunda danışmanlık yürütüyor.

nesterenAldığı koçluk formasyonunun ardından Görgülü, TÜBİTAK”ın KOBİ’lere stratejik teknoloji ve ürün yönetimi, ileri mühendislik ile tasarım, iş geliştirme ve teknoloji tabanlı başlangıç firmalarına özel alanlarda mentorluk hizmeti verecek nitelikli mentor havuzunun geliştirilmesi amacıyla başlattığı 1601 – Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında Türkiye çapında 1.200 sertifikalı mentordan biri oldu.

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve sadece iş deneyimi yüksek üst düzey yöneticiler ve danışmanların kabul edildiği  “İnovatif Girişimcilere Güç Kazandıran ve Fark Yaratan Mentorluk – (MenTHOR) programını tamamlayan Nesteren Şencan Görgülü, KOBİ mentorluğu çalışmalarını “İş Geliştirme” alanında yürütüyor.

2010 Aralık ayında, Güventürk Görgülü’yle birlikte kaleme aldığı, yeni çağda pazarlamanın temel ilkelerini ortaya koyan Pazarlama 3.0 adlı kitabını yayınlayan Görgülü, Türkiye’nin yaşayan en eski restoratörü olan Bekir Peker’in anılarından oluşan “Ben Bekir Peker” ve yine Türkiye’nin ilk Türk su yalıtımı firması olan Emülzer Asfaltevi’nin günümüze kadar uzanan 75 yıllık yolculuğunun anlatıldığı “Kara Sakız” isimli iki anı kitabının da yazarı.

Görgülü evli ve bir kız annesi…

Facebook Comments