Pazarlama Koçu’na sık sorulan sorular (SSS)


Pazarlama Koçu'na sık sorulan sorular

Pazarlama Koçu ve Pazarlama Mentoru olarak her gün pek çok kişiyle görüşüp sorunlarını dinliyorum, onlarla birlikte çözümler üretmek için çalışıyorum. Ancak birlikte çalışmadan önce pek çoğunun kafasında -haklı olarak- pek çok soru işareti oluyor. En sık karşılaştığım neden, niçin, nasıl sorularını burada biraraya getirdim ve Pazarlama Koçu’na Sık Sorulan Sorular listesi çikardım. Siz de bir göz atın belki kafanızdaki soruların en azından bir bölümüne burada cevap bulabilirsiniz…

1- Bir pazarlama koçuna neden ihtiyaç duyayım bu iş o kadar zor mu?

Doğru! Pazarlama zaten işimizin bir parçası.

Ama pazarlama hem çok fazla detaya sahip, hem de oldukça hızlı gelişen bir disiplin. İşin içinde insan unsuru var, dünyaya bakış biçimi var, firmanın olanakları var, insanların duygu ve düşünceleri var, pazardaki diğer oyuncular, ulusal ya da uluslararası değişim ve gelişmeler var…
İşin temelini iyi kavramış ve dünyadaki gelişmeleri yakından izleyen bir uzmanla çalışmak, hem pazarlama alanında üretilen hangi bilginin işinize yarayacağını, hem de bu bilginin işinizde nasıl kullanılabilir hale gelebileceğini görmenin en kolay ve en ekonomik yoludur.

2- Pazarlama konusunda reklam, broşür, halkla ilişkiler vb. yapabileceklerimiz zaten kısıtlı. Bu kısıtlı bütçeyle koçluk alsam ne olur ki?

Öncelikle verdiğiniz örnekler, yani reklam, broşür ve benzerleri, pazarlama faaliyetinizin ancak iletişim (pazarlama tanıtımı faaliyetleri) bölümünü oluşturur. Pazarlama bütün bunların üstünde, şirketinizin esas karar verme alanıdır ve bütçeden bağımsızdır. Üstelik bir pazarlama tanıtımı faaliyeti yapabilmek için, faaliyet gösterdiğiniz pazarda kimlere ne diyeceğinize ve nasıl davranacağınıza kesin bir biçimde karar vermiş olmanız gerekir ki, zaten biz buna stratejik düşünmek ve davranabilmek diyoruz.

Stratejik düşünme de zaten başarılı pazarlamanın temelini oluşturur. Pazarlama eldeki bir ürün veya hizmeti satmaya çalışmak değildir. Çoktan satın alınmış bir fikri, ürünü, hizmeti ortaya koyabilme becerisidir. En yalın tarifiyle pazarlama; insanlarda sizi tercih etme motivasyonu yaratmaktır ve üstelik bunu kesintisiz olarak yapabilmektir. Pazarlama koçluğu, bu bakışı sağlayacak zihni dönüşümü sağlar.

3- İşletme aynı, ekip aynı, ürün aynı koçluk veya mentorluk bana ne kazandıracak?

Yazar Marcel Proust’un dediği gibi; “önemli olan yeni topraklar keşfetmek değil, eldeki topraklara yepyeni gözlerle bakabilmektir.” Koçluk, mevcut parasal ve beşeri kaynaklarınıza yepyeni gözlerle bakabilmenizi sağlar. Böylece mevcut kaynaklarınızla yepyeni pazarlama fikirleri geliştirebilir, o ana kadar göremediğiniz ufuklara yelken açabilirsiniz.

4- Koçluk seansları bir başarı garanti ediyor mu?

Evet. Koçluk seansları, alınan programın amacı neyse o amacın hayata geçirileceğini garanti eder. Unutulmaması gereken nokta, koçluk çalışmasındaki amacın balık tutmayı öğrenmek olmasıdır. Ancak başarının oranı elbette kişiden kişiye, kurumdan kuruma değişiklik gösterecektir. Burada başarıyı belirleyen temel unsurlar yapılan işe olan inanç ve başarıya yönelik kararlılıktır.

5- Koçluk ve mentorlük arasında ne fark var?

 

6- Hepimiz yeterince çok çalışıyoruz pazarlama çarpanı şirketimizin daha hızlı büyümesini neden sağlasın

 

Facebook Comments